دفتر نماينده ولي فقيه در امور اهل سنت استان آذربايجان غربي دفتر نماينده ولي فقيه در امور اهل سنت استان آذربايجان غربي
بیان منصفانه ، منطقی ، مستند و زیبا از ویژگی های قرآنی سخن نیکو در جامعه رعایت شود
تاریخ انتشار: 1397/12/12-9:23
کد خبر: 60053
Print
Rss Services


خطیب موقت جمعه اشنویه :
بیان منصفانه ، منطقی ، مستند و زیبا از ویژگی های قرآنی سخن نیکو در جامعه رعایت شود
ماموستا نیرومند ویژگی های سخن خوب وکلام اثرگذار درمخاطبین واطرافیان را از دیدگاه قرآن کریم مورد بحث قرارداد . وی در همین راستا آگاهانه بودن ، نرم بودن ، تیغ نداشتن زبان ، عمل کردن به حرف توسط خود فرد سخن گو ، منصفانه ، مستند و منطقی بودن را در کنار رسایی ، زیبایی به عنوان ویژگی های کلام خوب برشمرد . همچنین استفاده از بهترین کلمات و صدا زدن همدیگر با القاب خوب را از این باب برشمرد . وی همچنین تاکید داشت سخن هایمان باید روح معرفت و جوانمردی داشته باشد افزود: کمک کنیم تا در جامعه حرف های پاک باب شود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طارق  به نقل از رابط خبری دفتر نمايندگي ولی‌فقیه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی، آیین عبادی سیاسی نماز  جمعه اشنویه در غیاب ماموستا خاتمی به امامت ماموستا ملا صلاح نیرومند امام جمعه موقت این شهر ستان  پیرامون حقوق شهروندی و با محوریت آداب نیکو سخن گفتن برای مشتاقان نماز جمعه ایراد گردید.

ماموستا نیرومند  در ابتدا ضمن دعوت  مردم مسلمان و متدین به حریم دین، رعایت حقوق زندگی و شهروندی و همزیستی مسالمت آمیز در جامعه را متذکر شد. وی در همین راستا آداب سخن گفتن و شیوه برخورد با مردم را به عنوان مباحث محوری  مطرح کرد .

ماموستا نیرومند گفت : در اینکه سخن گفتن خوب چه تاثیری بر مخاطب دارد شکی نیست . سخن خوب گفتن یکی از عوامل تفضل انسان بر سایر مخلوقات است . خداوند متعال انسان را از سایر موجودات متمایز خلق کرده و این تمایز بر اثر ویژگی سخن گفتن مبتنی بر تعقل و تفکر است .
امام جمعه موقت اشنویه در ادامه خطبه ها به تاثیر سخن خوب گفتن بر حصول نتیجه پرداخت . وی افزود : سخن خوب در رسیدن انسان به هدف خیلی موثر است . زمانی سخنان ما و نوع برخورد ما در مخاطب اثر مثبت مبتنی بر عمل خوب ایجاد میکند که این سخنان و گفتار ما دارای ویژگی های مثبت باشد . وی در ادامه به برخی از این ویژگی ها پرداخت .

ماموستا ملا صلاح نیرومند با اشاره به  کلام خدا و سنت های نبوی به عنوان دو اصل مهم در زندگی تاکید داشت: ما مسلمانان بایداصول ومبانی زندگی را درچارچوب کلام الله وسخنان رسول الله وعمل به این دواصل مهم توحیدی برنامه ریزی کنیم. وی در ادامه تصریح نمود :  باید برای اینکه بدانیم چگونه میتوانیم درمخاطب خوداثرگذار باشیم آیات قران کریم و سخنان رسول الله ( ص) را استناد سخنان و برخوردهای ما در جامعه قرار بدهیم . ملاک و معیار خوب بودن سخنان ما ، کلام خدا و سنت های نبوی باشد .

وی با استناد به آیات 36،5، 53 ، 23 و 63 سوره مبارکه  اسراء ، 44 سوره  طه ،2 سوره صف ، 152 سوره انعام ،70 سوره احزاب ، 24 سوره حج  و83 سوره بقره ویژگی های سخن خوب وکلام اثرگذار درمخاطبین واطرافیان را  از دیدگاه قرآن کریم مورد بحث قرارداد . وی در همین راستا آگاهانه بودن ، نرم بودن ، تیغ نداشتن زبان ، عمل کردن به حرف توسط خود فرد سخن گو ، منصفانه ، مستند و منطقی بودن را در کنار رسایی ، زیبایی به عنوان ویژگی های کلام خوب برشمرد . همچنین استفاده از بهترین کلمات  و صدا زدن همدیگر با القاب خوب را از این باب برشمرد . وی همچنین تاکید داشت سخن هایمان باید روح معرفت و جوانمردی داشته باشد  افزود: کمک کنیم تا در جامعه حرف های پاک باب شود .


 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:اروميه-خيابان عمار- اول کوچه شهيد خادم اصل---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright taregh.org. All Rights Reserved.